«

»

Haz 07 2016

Mister No (Orman)

MrNoMister No (Giungla! / Orman)
Çizgi Roman (Renkli 100. Özel Sayı) – 100 sayfa

 

Merhaba Sevgili Okur,

Bu kez, Çizgi Diyarı‘ndan Assad rumuzlu dostumla ortak bir çalışmamızı paylaşıyorum sizinle. Kitabın dijital kopyası sevgili Assad‘ın özel arşivinden: Mister No’nun özel ve renkli 100. sayısı…

Okuduğunuzda siz de göreceksiniz ki renk ve teknik kalitesi çok iyi bir kopya bu… Ben de kitabın bu görsel kalitesine uyumlu özenli bir Türkçe balonlama gerçekleştirmeye çalıştım.

MrNo_100Kitap Türkiye’de “Mister No / Lal Kitap / Bonelli Comics  / Klasik Maceralar Dizisi”nde Türkçe olarak yayınlanmış. Zaten balonlamada kullandığım Türkçe metinlerde de bu serinin aynı adlı kitabından faydalandım.
“Aynı şeyi tekrar neden çalıştın?” diye sorarsanız; Okuduğunuzda da göreceksiniz ki kitap renk kalitesi olarak orijinal İtalyan baskısından bile çok çok daha iyi. (Bu kopya Hırvatistan‘daki Libellus Yayınevi tarafından yayınlanmış.)

İtalyan çizgi romanlarını (fumetti) seviyorsanız (ve hatta sevmiyorsanız bile) beğeneceğinize eminim.

İyi okumalar…

 


Mister No hakkında

MrNo-title1975 yılında Zagor‘un da yaratıcıları olan iki üretken isim, Guida Nolitta ve Gallieno Ferri tamamı beş bölüm/sayı sürecek yeni bir çizgiroman dergisi tasarlamıştı. Güney Amerika‘da, Amazonlarda geçen tempolu maceraların kahramanı Amerikan asıllı bir pilot olan Mister No‘dur. Yayınlanan ilk bölümden sonra okur nezdinde gördüğü ilgiyle başlığın beş sayıda noktalanmayıp, günümüze değin ulaşması sağlanmıştır.

Mister No ismiyle anılan kişinin gerçek adı Jerome (Jerry) Drake‘dir. İkinci Dünya Savaşı gazisi Drake, Batı dünyasının sömürü, şiddet ve uyguladığı haksızlıklardan tiksinti duyarak yaşadığı New York‘u ve Amerika‘yı terk etmiş ve kendi ütopyasını aramak üzere Amazonya‘nın kalbinde sakin bir Brezilya kenti olan Manaus‘a yerleşmiştir. Burada Pırpır adını verdiği tek motorlu küçük bir uçak satın alarak vahşi bölge üzerinde turist rehberliği yapmaya başlayacaktır. Dürüst olduğu kadar meteliksiz, samimi, neşeli olduğunda tadına doyulmayan, güzel kadınlara düşkün, biraz tembel olmasına karşın gerektiğinde cesurca harekete geçmekten çekinmeyen bir serüvencidir.
(Kaynak: Çizgi Roman Ansiklopedisi / Hakan Alpin)


 

İndirme ve Okuma Linkleri:

Kitabı bilgisayarınıza indirmek ve CDisplay EX programıyla okumak için BURAYA (60 Mb);

İndirmeden okumak isterseniz lütfen aşağıdaki resme vaya mobil cihaz kullanıyorsanız Continue to Publication yazısına tıklayınız.

 

 

Yazar hakkında

Halil Gürdal Gürak

1959 yılında İstanbul'da doğdu. Marmara Üniversitesi / Teknik Eğitim Fakültesi / Matbaacılık Bölümü / Reprodüksiyon ana bilim dalı mezunu. Çeşitli tarihlerde Cem Yayınevi, Altan Matbaacılık, Yapı Endüstri Merkezi Yayın Bölümü, NESA Basın-Yayın A.Ş.'de çalıştı ve emekli oldu. Sinema, kitaplar ve çizgi romanlar özel ilgi alanları.

2 ping

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.