«

»

May 31 2016

Bernie Wrightson (Albüm)

BW-Sunum1Creepy Presents BERNIE WRIGHTSON
Çizgi Roman Albümü – 144 sayfa

 

Merhaba Sevgili Okur,
Bu kez, Creepshow adlı kitabımızda tanıştığımız Amerikalı üstat çizgi roman sanatçısı Bernie Wrightson‘un Creepy dergilerinden derlenmiş bir başka çizgi albümüyle birlikteyiz.

Sanatçının Creepshow‘daki mükemmel çizgilerini ve ekstra olarak sunduğum, sadece illüstrasyonlardan oluşan diyalogsuz albümü Frankenstein‘ı hatırlayacaksınız.
144 sayfalık bu kitabımız da dolu dolu: Tam 12 öykü ve Bernie Wrightson‘un illüstrasyonlarından oluşan geniş ve özel bir bölüm içeriyor.

BW-Sunum2-oykuler

Bernie Wrightson gerçekten ayrıksı bir sanatçı. Sizler de fark edeceksiniz ki, çizdiği her kareyi hem tek tek ve hem de sayfa bazında düşünerek, tasarlayarak oluşturuyor.

BW-sunum3Wrightson, dönemin çizgi roman üslubu gereği olarak bu çizimlerini (günümüzdekilerin aksine) yoğun bir tekstle destekliyor… Yani çizgi öykülerinde, çizgiler ve tekst balonları birbirlerinin tamamlayıcısı durumunda…
Tabi böyle olunca, öykülerdeki ruhun tam olarak okuyucuya geçebilmesi için “çeviri” işi büyük önem kazanıyor.

Öyküleri ve çevirmen dostlarımı size tanıtmadan önce aktarmak istediğim bir detay var:
Kitabımıza 3 öykünün çevirisiyle katkıda bulunan değerli dostum Nihat Erdemir, kitapla ilgili çalışmalara başladığımız günlerde internette bir liste bulmuştu. Bu listede, bugüne kadar Türkiye’de yayımlanmış tüm fantastik korku-gerilim öykülerinin adları, yazar ve çizerleri ve hangi derginin hangi sayısında yayınlandıkları yer alıyordu. Excel programıyla hazırlanmış bu listeyi BURADAN indirip inceleyebilirsiniz.

Tabi ben de albümümüzdeki 12 öyküden 3’ünü bu listede bulunca, Türkçe çeviri yükünü azaltacağı düşüncesiyle çok sevinmiştim.

Ancak erken sevinmişim.

Bu üç öykü, bir gerçeği de ortaya çıkardı: Bilmiyorum böyle bir genelleme yapmak doğru mu ama, geçmişte ülkemizde yayımlanmış korku öykülerindeki Türkçe çevirilerin çoğu hem özensiz, hem oldukça kısaltılarak ve hem de çoğu kez baştan savma yapılmış.
Biz zamanında ağzımızın suyu akarak bu öyküleri okurken, aslında ne kadar yetersiz bir Türkçe çeviriyle karşı karşıya olduğumuzun farkında değilmişiz… Çevirmen dostlarımın albümümüz için yaptıkları çalışmaları incelediğinizde ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

Ben, aşağıdaki listede de belirttiğim bu üç öyküdeki Türkçe çevirileri elimden geldiğince redakte etmeye çalıştım ancak dostlarımın yaptıkları çevirilerle karşılaştırıldıklarında yine de yetersiz kaldıkları görülecektir.

Sözü daha fazla uzatmadan, öykü sırasına göre işte listemiz:

 


FOREWORD (Önsöz)
Çeviri: Nadir KADIOĞLU (scanfan)

BLACK CAT (Kara Kedi)
Çeviri: Korku Dergisi / 1975-Mart

JENIFER (Jenifer)
Çeviri: Nihat ERDEMİR (direnc11)

CLARICE (Clarice)
Çeviri: Nihat ERDEMİR (direnc11) & H. Gürdal GÜRAK (hggurak)

COUNTRY PIE (Kasabanın Yosması)
Çeviri: Abdülkadir BOZDOĞAN (kadirnip)

DICK SWIFT AND HIS ELECTRIC POWER RING!
(Dick Swift ve Onun Elektrikli Güç Yüzüğü!)
Çeviri: Abdülkadir BOZDOĞAN (kadirnip)

A MARTIAN SAGA (Bir Mars Destanı)
Çeviri: Nihat ERDEMİR (direnc11)

THE LAUGHING MAN (Gülen Adam)
Çeviri: Serdar YALÇIN (serdary67)

THE PEPPER LAKE MONSTER (Göldeki Canavar)
Çeviri: Korku Dergisi / 1975-Eylül

NIGHTFALL! (Gece Çökünce!)
Çeviri: Cemil HAZMAN (yeryüzü)

COOL AIR (Soğuk Hava)
Çeviri: Korku Dergisi / 1975-Temmuz

REUBEN YOUNGBLOOD: PRIVATE EYE!
(Reuben Youngblood: Özel Dedektif!)
Çeviri: Nadir KADIOĞLU (scanfan)

THE MUCK MONSTER (Çamur Yaratık)
Çeviri: Nadir KADIOĞLU (scanfan)

ILLUSTRATION GALLERY (İllüstrasyon Galerisi)
Çeviri: Gül Ümit GÜRAK (mamawindu)


 

Değerli dostlarıma katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.
Sağolsunlar, varolsunlar.

 

ÇALIŞMA AŞAMALARI
Çalışma aşamalarını anlatmak yerine, albümde kullandığım yazı fontlarının bir listesini paylaşmak istiyorum. Bu liste, çalışma aşamaları hakkında bir fikir verecektir sanırım:

BW-FontList_sunum6

 

BONUSLAR…

Bonus 1 
Sevgili Okur, Bernie Wrightson çizimlerinin bir bölümü, çeşitli sanatçılar tarafından renklendirilerek ayrı bir seri olarak da yayımlanmış.

BW-Bonus1_sunum7Bernie Wrightson: Master of the Macabre adı altında 5 albüm olarak yayımlanan bu renkli seriyi orijinal diliyle incelemek isterseniz, aşağıdaki linkler bölümünden indirebilirsiniz. (Bu bonus materyallerin çözünürlükleri maalesef biraz düşüktür.)

Ben burada, yine Çizgi Diyarı‘ndan Sevgili Haluk Yücesoy‘un (profesör) “Bu tip korku-gerilim öykülerini siyah-beyaz okumaktan daha çok keyif alıyorum.” sözüne katıldığımı belirtmek istiyorum… Eğer renkli bonus kitapları indirip incelerseniz siz de göreceksiniz ki, gerçekten siyah-beyazın tadı bambaşka.

 

BW-ALookBackBonus 2 
İkinci bonusumuz, Çizgi Diyarı‘ndan dracem rumuzlu arkadaşımızın bulup paylaştığı, orijinal dilde ve sanatçının eskiz ve çalışmalarını içeren Berni Wrightson A Look Back adlı 366 sayfalık dev bir kitap. Bu harika kitap arşivimde bulunsun diyorsanız, linkler bölümünden indirebilirsiniz.

Bonus 3 
Gelelim üçüncü ve son bonusumuza… Creepshow‘daki ilk denememden sonra bu kitabın içine de animasyonlu bir kare yerleştirdim. Ancak bu kez animasyonlu kareyi paylaşmıyor ve nerede olduğunu söylemiyorum.
Creepshow‘da dile getirdiğim ve aşağıda bir kez daha vereceğim gereksinimleri karşılarsanız bu kareyi göreceksiniz:

Animasyon için Sistem Gereksinimleri:
– Windows 7 veya üstü işletim sistemine sahip PC bir bilgisayar.
– CDisplay EX programı. (Sağ yan sütunda verilen linkten indirebilirsiniz.)

 

SON SÖZ

Kitabımızın başındaki “Bruce Jones”un önsözünü Sevgili Dostum Nadir Kadıoğlu‘nun duru Türkçe çevirisinden okumayı ihmal etmeyiniz. Bu yazı, albümü daha da iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

12 öyküden hangisini mi en çok beğendim?
Benim favorim 3. öykü olan “Clarice”dir.
Neden mi?
Zevkler ve renkler tartışılmaz… 🙂

İyi okumalar.

 


 

İndirme ve Okuma Linkleri:

1)Bernie Wrightson: Master of the Macabre (5 orijinal kitap) (Bonus)
Kitapları bilgisayarınıza indirmek ve CDisplay EX programıyla okumak için BURAYA (46 Mb) tıklayınız.

2)Berni Wrightson: A Look Back (Orijinal kitap) (Bonus)
Kitabı bilgisayarınıza indirmek ve CDisplay EX programıyla okumak için BURAYA (117 Mb) tıklayınız.

3)Creepy Presents: BERNIE WRIGHTSON (Özel Türkçe Albüm)
Kitabı bilgisayarınıza indirmek ve CDisplay EX programıyla animasyonlu okumak için BURAYA (69 Mb);
İndirmeden ve animasyonsuz okumak isterseniz lütfen aşağıdaki resme vaya mobil cihaz kullanıyorsanız Continue to Publication yazısına tıklayınız.

 

 

Yazar hakkında

Halil Gürdal Gürak

1959 yılında İstanbul'da doğdu. Marmara Üniversitesi / Teknik Eğitim Fakültesi / Matbaacılık Bölümü / Reprodüksiyon ana bilim dalı mezunu. Çeşitli tarihlerde Cem Yayınevi, Altan Matbaacılık, Yapı Endüstri Merkezi Yayın Bölümü, NESA Basın-Yayın A.Ş.'de çalıştı ve emekli oldu. Sinema, kitaplar ve çizgi romanlar özel ilgi alanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.