Film Kutusu

 

The Mission (1986)
Görev


Beste: Ennio Morricone
Yorum: Londra Filarmoni Orkestrası
Parça: Gabriel’s Oboe
Albüm: The Mission (1989)

Yönetmen: Roland Joffé
Oyuncular: Robert De Niro, Jeremy Irons, Ray McAnally
Tür: Macera, Dram, Tarihi
IMDB notu: 7,5

Konu: 1880’lerin Güney Amerika’sı. Ormanın derinliklerinde bir misyoner çarmıha gerilerek öldürülünce Peder Gabriel (Jeremy Irons) sorumlu kabile ile irtibat kurmaya çalışır.
Hikayenin bir başka kahramanı olan köle avcısı Mendoza ise (Robert de Niro) kardeşi Felipe ve zengin ve genç bir dul olan Carlotta dışında sevgiden yoksun bir insandır.
Güzeller güzeli Carlotta onu değil de erkek kardeşi Felipe’yi sevdiğini söyleyince, Mendoza kendine hakim olamayarak kardeşini öldürür. Bu olay sınrası Peder Gabriel tarafından intihar etmekten vazgeçirilen Mendoza, artık onunla birlikte bu vahşi ormanlarda yerlilere hizmet eden misyonerlerden biri olmuştur.

 

 

Kaos (1984)
Kaos


Beste: Nicola Piovani
Parça: Le Corbeau
Albüm: Kaos

Yönetmen: Paolo Taviani, Vittorio Taviani
Oyuncular: Margarita Lozano, Orazio Torrisi, Carlo Cartier, Franco Franchi, Ciccio Ingrassia
Tür: Dram, Komedi, Romantik
IMDB notu: 8,0

Konu: Kaos, Pirandello’nun dört öyküsünden sinemaya uyarlanmış. Öyküler her ne kadar birbirinden bağımsız olsalar da, her öykü aslında on dokuzuncu yüzyıldaki Sicilya’yı anlatır. Her öyküde; bizim eski köy filmlerini aratmayacak türden ağalar, köylüler, kahyalar ve bir ezilmezlik durumu göze çarpar. Kaos, dramla trajediyi öylesine birbirinin içine geçiren bir filmdir ki, kahkahayla gülerken, birden ağlatan türdendir.
Not: Filmi ilginç kılan özelliklerinden biri de; yetmişli yıllarda çok sevilen ikili Franco Franchi ve Ciccio Ingrassia’nın da (002 Yavru ile Katip) üçüncü öykü Küp’te rol alması.

 

 

Angela’s Ashes (1999)
Angela’nın Külleri


Beste: John Williams
Parça: Angela’s Ashes (Ana tema müziği).
Albüm: Angela’s Ashes

Yönetmen: Alan Parker
Oyuncular: Emily Watson, Robert Carlyle, Joe Breen
Tür: Dram
IMDB notu: 7,3

Konu: 1935 yılının Brooklyn’i… İrlanda’dan gelen göçmenlerin ikamet ettiği bir bölgede Margaret Mary McCourt adı verilen bir kız çocuğu dünyaya gelir. Anne-baba Angela ve Malachy çok mutludurlar. Ancak, yaşadıkları maddi zorluklar nedeniyle henüz yedi haftalıkken çocuklarını kaybeden ailenin tüm umutları bebekle beraber toprağa gömülecektir.
Not: Norveçli yazar Knut Hamsun’un “Açlık” adlı kitabında duyduğumuz keskin ‘açlık’ hissini bu filmde ‘yoksulluk’ olarak yaşıyoruz. Usta yönetmen Alan Parker’in bu mükemmel filmini bir başka usta John Williams, müzikleriyle bir üst boyuta taşıyor.

 

 

Suspiria (1977)
Suspiria


Beste / Yorum: Goblin.
Parça: Suspiria (Ana tema müziği).
Albüm: Suspiria.

Yönetmen: Dario Argento
Oyuncular: Jesica Harper, Stefenia Casini, Flavio Bucci
Tür: Korku, Fantazi, Dram
IMDB notu: 7,5

Konu: Amerikalı genç kadın Suzy Bannion, dünyanın en iyi bale okullarından birinde eğitim görmek için Almanya’ya gider. Bir akşam vakti okulun kapısını çalar ve tam da bu andan itibaren esrarengiz durumlara tanık olmaya başlar. Bu olaylar ürkütücü bir gerçeği de keşfetmesine neden olacaktır.
Korku-gerilim sinemasının en yetkin isimlerinden biri olan İtalyan yönetmen Dario Argento’nun başyapıtı Suspiria, sinema tarihinin de en başarılı birkaç gerilim filminden biridir. Goblin grubunun hazırladığı müzikleri bile üzerinden geçen yıllara meydan okur niteliktedir.
Not: Filmle ilgili ilginç bir anıyı içeren Her Telden yazısını okumak için BURAYA tıklayınız.