Film Kutusu

 

Ehi amico… c’è Sabata. Hai chiuso! (1969)
Sabata Vadiler Hakimi


Beste: Marcello Giombini
Parça: Ehi Amico C’e’ Sabata (Giriş müziği)
Albüm: Sabata / Return of Sabata

Yönetmen: Gianfranco Parolini
Oyuncular: Lee Van Cleef, William Berger, Ignazio Spalla
Tür: Western
IMDB notu: 6,9

Konu: Ordu tarafından, demiryolu yapımında kullanılmak üzere banka kasasına konan 100.000 dolar çalınır. Soygun planını, aralarında yargıcın da bulunduğu, kasabanın ileri gelenleri hazırlamıştır. Ama birden ortaya çıkan Sabata adındaki yabancı kayıp parayı geri getirmekle kalmayacak, sorumluların hepsini de teker teker cezalandıracaktır.
Not: Müziğinin neredeyse filmin de önüne geçtiği ‘İyi, Kötü ve Çirkin’ benzeri Spagetti Westernlerde olduğu gibi, bu filmin müziği de gösterildiği yıllarda dillerden düşmemiş, soundtrack albümü Türkiye dahil birçok ülkede iyi satış rakamlarına ulaşmıştı.

 

 

Les choses de la vie (1970)
Hayat Bağları


Beste: Philippe Sarde
Parça: La Chanson d’Hélène
Albüm: Les choses de la vie

Yönetmen: Claude Sautet
Oyuncular: Michel Piccoli, Romy Schneider
Tür: Dram, Romantik
IMDB notu: 7,8

Konu: 40 yaşını geride bırakmış olan mimar Pierre, karısı Catherine’den ayrılmış; genç, güzel ve kendisini seven ama ondan çok şey bekleyen Hélène’le birlikte yaşamaktadır. Pierre, 18 yaşındaki oğlu Bernard’la iyice birbirlerinden koptuklarına inandığı için, Re adasındaki aile evinde 15 gün tatil yapmayı kabul eder. Catherine’le olan ilişkisi her ne kadar yolunda gitse de, onun gençliğine bazen ayak uyduramamaktadır. Son zamanlarda iyice yorulan Pierre, biraz dinlenme ve yaşamını yeniden gözden geçirme fırsatı arar. Bu fırsat ancak Rennes’e yaptığı bir iş seyahatinde geçirdiği araba kazası sonrasında ortaya çıkacaktır.

 

 

Schindler’s List (1993)
Schindler’in Listesi


Beste: John Williams
Parça: Schindler’s List (Ana tema müziği)
Albüm: Schindler List

Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley
Tür: Dram, Biyografi, Tarihi
IMDB notu: 8,9

Konu: Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, Oskar Schindler adlı Nazi partisine üye, çapkın ve savaş yanlısı esrarengiz bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırmaya başlaması ve bu sayede 1100’den fazla Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ünlü yönetmene Oscar kazandıran film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda bu ödülü kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar’lar : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.
Not: Fragman, filmin yenilenmiş bluray kopyasına aittir.

 

 

Doctor Zhivago (1965)
Dr. Jivago


Beste: Maurice Jarre
Parça: Lara’s Theme
Albüm: Doctor Zhivago

Yönetmen: David Lean
Oyuncular: Omar Sharif, Julie Christie, Geraldine Chaplin, Rod Steiger, Alec Guinness
Tür: Dram, Romantik, Savaş
IMDB notu: 8,0

Konu: Rusya’da, Bolşevik Devrimi öncesinde başlayan film, şair ve doktor Yury Jivago’nun öyküsünü anlatıyor. Bolşevik Devrimi ile inandığı tüm değerler derinden sarsılan Jivago, kendisini çok seven üst tabakadan eşine rağmen, şiirlerine ilham veren Lara’ya aşık olmuştur. Karısına olan sadakatiyle Lara’ya olan tutkuları arasında sıkışıp kalan Jivago’nun, Rus Devrimi’nin getirdiği toplumsal değişimin yanında kendi inançları, duyguları ve düşünceleri de değişim geçirecektir.
Not: 5 Oscar ödüllü Doctor Zhivago, hem anlattığı aşk hikayesiyle hem de Rus toplumunun geçirdiği dönüşüme ışık tutması nedeniyle izlenmeyi hak eden etkileyici bir destan.