Film Kutusu

 

Perfume: The Story of a Murderer (2006)
Koku: Bir Katilin Hikayesi


Beste / Yorum: Tom Tykwer / Berlin Filarmoni Orkestrası.
Parça: Awaiting Execution.
Albüm: Perfume: The Story of a Murderer.

Yönetmen: Tom Tykwer
Oyuncular: Ben Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman

Tür: Suç, Dram, Fantazi
IMDB notu: 7,5

Konu: Grenouille, kokulara karşı inanılmaz duyarlılığı olan ilginç biridir. Bu sıradışı ve dahi karakter, birgün kendi kokusunun olmadığını farkeder ve yaşamı tüm anlamını yitirir. Grenouille, bu eksikliğini giderebilmenin tek yolunun, kendisine insanmış izlenimi verebilecek kokular üretip sürmesi olduğuna karar verir. İstediği kokuları elde edip insan kokusu yaratabilmek için de ‘insanlara’ ihtiyacı vardır ve bu uğurda her türlü çılgınlığı yapmaya hazırdır; cinayet işlemek de dahil…
Not: Usta oyuncu Dustin Hoffman‘ın, parfüm ustası Giuseppe Baldini rolündeki sıradışı performansına dikkat.

 

 

Les Choristes (2004)
Koro


Beste / Söz Yazarı: Bruno Coulais / Cristophe Barratier
Yorum: Bulgar Senfoni Orkestrası (Les Petits Chanteurs de Saint-Marc)
Parça: Vois Sur Ton Chemin (En iyi orijinal şarkı César ödülü).
Albüm: Les Choristes.

Yönetmen: Christophe Barratier
Oyuncular:  Gérard Jugnot, François Berléand, Jean-Baptiste Maunier
Tür: Dram, Müzik
IMDB notu: 7,9

Konu: Sene 1949, savaş sonrası Fransa… Clement Mathieu (Gérard Jugnot), erkek öğrencilerin eğitim gördüğü bir yatılı okula öğretmen olarak gelir. Çocukların hepsi birbirinden çok farklı ve asi yaradılışlıdır. Clement önce ne yapacağını şaşırır, sonra da onlara en iyi bildiği şeyi öğretmeye karar verir; Müzik! Kurduğu koro sadece kendisinin değil tüm çocukların hayata bakışını değiştirecektir.
Notlar: Fransız yönetmen Christophe Barratier, senaryosundan yönetmenliğine her safhasında bulunduğu Koro’nun müziklerine de katkıda bulundu. Barratier, oyuncu kadrosunu oluşturabilmek için 40 faklı koroyu dinledi ve en sıradan bulduğu çocuklarla hiç bir profesyonel yardım almadan altı ay boyunca çalıştı.
En İyi Yabancı Film dalında Oscar ve Altın Küre adaylığı başta olmak üzere pek çok adaylık kazanan film, çeşitli festivallerde 12 ödül aldı ve müzikleriyle de büyük başarı elde etti.

 

 

La finestra di fronte (2003)
Karşı Pencere


Beste / Yorum: Andrea Guerra / Giorgia
Parça: Gocce di memoria.
Albüm: La finestra di fronte.

Yönetmen: Ferzan Özpetek
Oyuncular: Giovanna Mezzogiorno, Massimo Girotti, Raoul Bova, Serra Yılmaz
Tür: Dram, Romantik
IMDB notu: 7,4

Konu: İtalya’da yaşayan Ferzan Özpetek’in bol ödüllü filmi ‘Karşı Pencere’, dokuz yıllık evli ve iki çocuklu genç bir kadın olan Giovanna ile kocası Filippo’nun tesadüfen yolda yaşlı bir adamla karşılaşmalarıyla başlıyor. Hafızasını kaybeden yaşlı adamın hayatlarına girmesiyle genç kadının da yaşamı değişim gösteriyor. Evliliği pek de yolunda gitmeyen genç kadının karşı pencereden gözlediği komşusuna duyduğu platonik aşk ve yaşlı adamın geçmişten yansıyan kırık aşk hikayesi, ikisinin de yaşamlarında derin etkiler yaratıyor.

 

 

Under Fire (1983)
Ateş Altında


Beste: Jerry Goldsmith
Parça: Bajo Fuego.
Albüm: Under Fire.

Yönetmen: Roger Spottiswoode
Oyuncular: Nick Nolte, Gene Hackman, Joanna Cassidy, Ed Harris
Tür: Dram, Savaş
IMDB notu: 7,1

Konu: Film, fotoğrafçı Russell Price (Nick Nolte) ile radyo muhabiri Claire’in Çad’da tanışmalarıyla başlar. Claire’in, Time dergisi muhabiri olan sevgilisi Alex Grazier bir televizyon kanalından gelen ‘anchorman’lik teklifini kabul edince Amerika’ya geri döner ve Claire de Nikaragua’ya geçmeye karar verir. Nikaragua’da bir iç savaş yaşanmaktadır. Claire’i merak eden Russell da onun peşine takılır.