Film Kutusu

 

Grease (1978)
Grease


Beste: John Farrar
Parça: You’re The One That I Want
Albüm: Grease

Yönetmen: Randal Kleiser
Oyuncular: John Travolta, Olivia Newton-John
Tür: Müzikal, Romantik
IMDB notu: 7,2

Konu: Danny Zuko ve Sandy Olsson kusursuz bir yaz aşkı yaşamıştır. Yaz biter ve ikili okullarına başlamak üzere ayrılırlar. Danny, Rydell’deki ilk gününde ‘cool’ deri ceketli serseri çetesi T-Birds’ün başına döner. En yakın arkadaşları Kencikie, Doody, Sonny ve Putzie ile yaz tatilinde ne kadar eğlendiğini ve çapkınlığını anlatırken, tesadüfen aynı okula kaydolmuş olan Sandy de onu aralarına katmak isteyen Pink Ladies ile tanıştırılmaktadır. İkilinin birbirine düşman iki gruba dahil olması ilk başta aralarında ve grupları arasında gerginliklere yol açsa da, aşkları kısa sürede tekrar buluşmalarını sağlayacaktır.

 

Awaara (1951)
Avare


Beste: Shankar Jaikishan
Parça: Awara Hoon
Albüm: Awara

Yönetmen: Raj Kapoor
Oyuncular: Raj Kapoor, Nargis, Prithviraj Kapoor
Tür: Dram, Müzikal, Romantik
IMDB notu: 8,1

Konu: Bir suçlunun çocuğunun yine suça itileceği önyargısını taşıyan hakim Raghunath, masum bir adamı mahkum etmekten çekinmez. Ancak karısıyla arası bozulup çocukluğundan beri görmediği kendi öz oğlu Raj bir hırsız olarak karşısına çıktığında, kader tarafından dersini almış olacaktır.
Filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Raj Kapoor’a dünya çapında bir şöhret getiren Avare, ülkemizde de en sevilen filmlerden birisi olmuştur. (Filmin ülkemizde bu denli tutmasındaki ana etkenlerden biri de Türkçe seslendirmedeki başarısıydı. Başrollerdeki Raj Kapoor’u Reşit Gürzap, Nargis’i ise Adalet Cimcoz seslendirmişti.)

 

Grave of the Fireflies (1988)
Ateş Böceklerinin Mezarı


Beste: Michio Mamiya
Parça: Hotaru
Albüm: Grave of the Fireflies (Hotaru no haka)

Yönetmen: Isao Takahata
Oyuncular: (Animasyon)
Tür: Animasyon, Dram, Savaş
IMDB notu: 8,5

Konu: II. Dünya Savaşı henüz sona ermiş, Japonya onur kırıcı bir şekilde teslim olmaya zorlanmıştır. Filmde, bombalanan Kobe şahrinde yaşayan 14 yaşındaki Seita ve onun 4 yaşındaki kızkardeşi Setsuko’nun çabaları anlatılıyor. Hayatta kalmak başlı başına bir mesele haline geldiğinde, Seita büyümenin ne olduğunu da anlamak zorunda kalacaktır.
Akiyuki Nosaka’nın yarı biyografik romanından uyarlanan Grave of the Fireflies (Ateşböceklerinin Mezarı), savaş hakkında yapılmış bir çok uzun metraj filmle denk tutulan, hatta kimi eleştirmenlere göre en iyilerini bile geride bırakan bir anime.

 

Amélie (2001)
Amélie (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain)


Beste: Yann Tiersen
Parça: J’Y Suis Jamais Alle
Albüm: Amélie

Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet
Oyuncular: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus
Tür: Komedi, Romantik
IMDB notu: 8,4

Konu: Çok garip bir anne baba tarafından büyütülen Amelie, gündüzleri Paris’te bir kafede garson olarak çalışırken akşamlarını küçük apartman dairesinde yalnız olarak geçirmektedir. Hiçbir arkadaşı ve hayattan beklentisi olmayan bu utangaç ve sevimli genç kadının hayatı kısa zaman içinde değişmek üzeredir.
Banyosunda yıllar öncesinden kalma bir kutu bulan Amelie, sahibini bularak kutuyu ona verir. Böylece, çevresindeki insanlara yardım ederek yaşamlarını iyileştirmeyi kendine amaç edinir. Bu arada karşılaştığı Nino adlı bir adamdan çok hoşlanır ama onunla konuşmaya cesaret edip kendi hayatını da değiştirebilecek midir?