Hakkında

 

Frederic Chopin / Nocturne No.20 in C sharp minor

 

 

HDGMerhume eşim Dilek Gürak anısına.

 

Merhabalar,

Adım Halil Gürdal Gürak,
Bu blogun kurucusuyum.

Kısaca kendimi tanıtacak olursam; 1959 yılında İstanbul’da doğdum. Marmara Üniversitesi / Teknik Eğitim Fakültesi / Matbaacılık Bölümü / Reprodüksiyon ana bilim dalı mezunuyum. Çeşitli tarihlerde Cem Yayınevi, Yapı Endüstri Merkezi Yayın Bölümü, NESA Basın-Yayın A.Ş.‘de çalıştım ve emekli oldum. Sinema, kitaplar ve çizgi romanlar özel ilgi alanlarım.

Eşimin 2012 yılındaki beklenmedik vefatı sonrası, oyalanabilmek ve yaşama yeniden tutunabilmek adına hobilerime ağırlık verdim.
İşte hobilerimin bir sentezini oluşturan bu blog-site aracılığıyla da yaptığım kimi deneysel bazlı çalışmalarımı, yazılarımı konuya ilgili duyan siz sevgili dostlarla-okurlarla paylaşmak istedim.

Yeri gelmişken Çizgi Diyarı ve orada kazandığım eşi bulunmaz dostluklara da ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bu blog fikrinin kafamda oluşmasında ve paylaştığım çalışmalar için gerekli enerjiyi bulmamda, orada edindiğim dostlukların ve sevgi-saygı ortamının büyük payı var. Sevgili (rahmetli-7 Eylül 2017 PerşembeHaluk Yücesoy nezdinde tüm dostlara buradan sevgilerimi yolluyor, selam ediyorum. Çizgi Diyarı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için ana sayfadaki üst menüden Çizgi Diyarı başlığına veya BURAYA tıklayabilirsiniz; Çizgi Diyarı web sitesine ulaşmak, hemen üye olarak bilgi alışverişine başlamak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu siteyi aklım erdiğince ben inşa etmeye çalıştım ve web tasarımcılığındaki ilk denemem olduğundan eksikleri ve kusurları varsa şimdiden affola. Siteyi yayına vermeden önce 3 yaygın tarayıcıda (Firefox, Chrome, Internet Explorer); Android ve ios tabanlı tabletlerde; Apple (iphone), Samsung (Galaxy) ve HTC (Windows phone 8) cep telefonlarında test ettim. Yalnızca Apple ipad – safari tarayıcıda müzik çalma opsiyonu biraz problem yarattı.

Blogu görsel olarak en iyi okunacak şekilde tasarlamaya çalıştım. Yazı karakterleri, boyutları ve kullanılacak görsellerin sunum şekliyle ilgili epeyce bir deneme-yanılma yaptım. Uzun yazılar göz yormasın diye tekst renklerini tam siyah yerine bir ton grileştirdim. Link içeren yazıları kırmızı ile renklendirdim. Dolayısıyla, blogun herhangi bir yerinde göreceğiniz kırmızı renkli tekstler birer link içermektedirler.

Bu sayfada bir örneğini gördüğünüz gibi kimi sayfalarda fon müzikleri de kullandım. Bunlar özel seçimim, kulağınızı rahatsız etmeyecek müzik parçaları olmasına karşın yine de sessizliği tercih ederseniz sayfa başına yerleştirmiş olduğum ses çubuğuna tıklayarak sesi kapatabilirsiniz.
Bir de ana sayfanın sağ yanında “Seçme Filmler ve Müzikleri” köşesi var. Ara ara güncellemeye çalışacağım bu film müziklerini, anılan filmle ilgili ayrıntılı bilgileri, videoları ve önceki müzik parçalarını, üst menüdeki Film Kutusu sekmesinden takip edebilirsiniz. Ben hazırlarken keyif aldım, umarım sizler de bu ‘Sihirli Kutu’yu seversiniz.

Bu blogda çok sık aralıklarla paylaşımlar yapamayabilirim. Siz de hak vereceksinizdir ki, ancak bir şeyler ürettikçe paylaşacağım. Ancak yayınlanan konulara ilişkin yorum ve eleştirilerinizi elimden geldiğince okumaya ve yanıtlamaya çalışacağım.
Paylaşımlarımın türü için (sinema, çizgi roman ve müzik ağırlıklı olmak kaydıyla) bir kısıtlama koymadım. Bu; sırasında bir kitap, sırasında bir film eleştirisi, müzik parçası veya kurguladığım bir video olabilir.
Sunumunu yaptığım kitapların, ilgili yazı sonunda birer indirme linki vardır. CDisplay EX programını bilgisayarınıza kurarak, indirdiğiniz bu kitapları okuyabilir veya verilen ikinci linkten, aynı kitaba direkt internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kişisel yazılarımı ise “Her Telden” başlığı altında paylaştım (paylaşacağım).
Köşe yazısı kıvamında, biraz esprili bir dille kaleme aldığım ortaya karışık bu yazılar, sevgili ve rahmetli babam Mehmet Hasip Gürak‘a bir saygı duruşu niteliğindedir.
Onun da sağlığında yazdığı “Her Telden” adlı bir köşesi vardı.

Ben 13 yaşımdayken aramızdan ayrıldığı için, kendisini fazlaca tanıma şansım olmadı. Ancak o kısacık birlikteliğimiz süresince bana kitap ve sinema aşkını aşıladı. Kendisini sevgiyle ve kıvançla anıyorum. (Her Telden başlığı altındaki, babamı da andığım ilk yazım “Mirasyedi”yi okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.)

.

Son olarak,
Bu blogu merhum babam Mehmet Hasip Gürak‘a, annem Münevver Gürak‘a, torunum Rüzgâr‘a, kızlarım Nare Buse ve Gül Ümit‘e, web sitesi yapma fikrini aklıma sokan olmazsa olmazım oğlum Gürkan‘a, dünürüm Ahmet Ümit ile sevgili eşi Vildan Ümit‘e ve Mayıs/2016’da kaybettiğim ağabeyim Engin Gürak‘a da ithaf ediyorum.

.

İyi vakit geçirmeniz dileğiyle…

.

.


Bu blogdaki çalışmaların tümü hobi amaçlı yapılmıştır. Ticari değildir.
İndirme veya okuma linkleri ilgili konuların sonundadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.